OK
Używamy cookies, aby zapewnić ci najlepszą wygodę zakupów.

Ekologiczne tkaniny z recyklingu

W obecnych czasach coraz więcej z nas stara się żyć ekologicznie i ma na uwadze dobro naszego naturalnego środowiska. W tym celu wprowadzamy w swoim życiu działania, które służą naszej planecie.

Motto, które towarzyszy idei recyklingu brzmi: "ogranicz, wykorzystaj ponownie i poddaj recyklingowi".

Recykling jest jedną z metod ochrony środowiska naturalnego i procesem przekształcania odpadów w nowe przedmioty lub materiały. Recykling może zapobiegać marnowaniu potencjalnie użytecznych materiałów i zmniejszać zużycie nowych surowców.

Materiały, które nadają się do ponownego użycia są opatrzone kodem recyklingu. 

Warto pamiętać, że niektóre z tekstyliów rozkładają się aż 50 lat. Dodatkowo podczas spalania odzieży, materiały wytwarzają olbrzymie ilości związków siarki do naszej atmosfery. Każdego roku tony odzieży ląduje na wysypisku i nie mamy świadomości, że można poddać je recyklingu.

Na przestrzeni ostatnich lat ilość wytwarzanych odpadów tekstylnych znacznie wzrosła. Wiąże się to z konsupcjonizmem - coraz więcej produktów kupujemy. Poddawanie zużytych ubrań recyklingowi jest znacznie bardziej racjonalne i przyjazne dla środowiska, niż ich wyrzucanie.

Aż 95% odzieży nadaje się do ponownego wykorzystania. Z tych powodów warto zastanowić się, co zrobić z odzieżą i starać się nie wyrzucać jej do odpadków zmieszanych. 

Odzież, która nie nadaje się do dalszego użytkowania poddawana może być recyklingowi. Ubrania posłużą wówczas do produkcji nowych tkanin na odzież

Materiały o niskiej jakości mogą być spożytkowe do innych celów, np. z włókien pozyskiwanych z jeansów powstają materiały izolacyjne wykorzystywane w przemyśle samochodowym, a bawełna pozyskana z ubrań pozwala na wytworzenie wysokiej jakości papieru.

Idea recyklingu dotarła także do sfery modowej i stała się bardzo popularna na całym świecie. 

Do produkcji tkanin recyklingowych używa się bawełny pochodzącej z używanej odzieży. Natomiast przędza z odzyskiwanego poliestru wytwarzana jest z plastikowych butelek. Dzięki segregacji plastiku działamy na korzyść naszego naturalnego środowiska oraz planety. 

Jak wygląda proces recyklingowania odzieży?

1. Dostarczenie zużytych ubrań i odpadów

2. Składowanie tekstyliów w pojemnikach do zbiórki

3. Odzyskiwanie odzieży używanej i przetwarzania je w nowe włókna

4. Cięcie, rozdrabianie i wirowanie odzieży na nowe wartościowe przędze

5. Wytwarzanie z odzyskanej przędzy tkanin

6. Ponowne wejście gotowych produktów do sprzedaży - w tym tkanin recyklingowych.

Tkaniny z recyklingu oczywiście spełniają wysokie standardy jakości pod względem estetyki, wytrzymałości i komfortu w noszeniu. 

Tkaniny recyklowe posiadają także certyfikat Oeko-Tex Standard I, który zapewnia o bezpieczeństwie użycia nawet dla niemowląt i dzieci do 3 roku życia. Ponadto materiały mają także certyfikat Global Recycled Standard. 

Nasza oferta powiększyła się o nowe, jednokolorowe tkaniny recyklowe, głównie są to dzianiny dresowe French Terry, dzianiny dresowe elastyczne lub dzianiny dresowe drapane z krótkim włosiem. Do zestawu gorąco polecamy ściągacze dresowe recyklowane. 

Dlaczego warto wybrać tkaniny z recyklingu?

Przede wszystkim tkaniny recykligowe są przyjazne środowisku, ekologiczne, nie oddziałowują negatywnie na naszą planetę.

Dzięki temu zmniejsza się zanieczyszczenie powietrza, a także zużycie energii i zanieczyszczania wody. Podczas produkcji tkanin recyklowanych obniża się zużycie energii nawet o 33-53%. 

Każdy z nas powinien dążyć do ograniczenia szkodliwego wpływu przemysłu, poprzez przedłużenie czasu użytkowania rzeczy, w tym także odzieży. Wspieramy dzięki temu poszanowanie dla środowiska naturalnego i zrównoważony rozwój.