OK
Używamy cookies, aby zapewnić ci najlepszą wygodę zakupów.

Patchwork, czyli uwolnij kreatywność

Patchwork jest coraz bardziej popularny wśród osób lubiących szyć oraz tworzyć swoje indywidualne produkty. 

Sam termin "patchwork" można przetłumaczyć jako składanie z kawałków. W patchworku zszywa się podobne geometrycznie wzory, takie jak m.in. kwadraty, trójkąty.

Historia patchworku jest długa. Niegdyś zbierano każdy kawałek materiału, który mógł się przydać i zużywano go na cerowanie dziur w ubraniach i pościeli. Pod koniec XIX wieku patchwork dotarł do miastowych kobiet, które z niemodnych sukien i kreacji balowych wycinały kawałki jedwabiu, brokatu, koronki. Tkaniny te były następnie zszywane razem ładnymi niciami i mocno ozdabiane. Na przełomie wieku XIX i XX takie bogate zdobienie przestało być popularne. Zaczęto stosować proste projekty z tkanin o delikatniejszej fakturze. 

W latach 50 i 60 XX wieku zaczęto znowu eksperymentować i częściej stosowano szycie maszynowe. Rozwój pozwolił także na stosowanie ścięgów ozdobnych, które przypominały haft ręczny.

Obecnie trend ten jest coraz bardziej popularny, bo daje nam możliwość tworzenia różnych wzorów i kombinacji kolorystycznych. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Podczas tworzenia patchworku możemy wykazać się zmysłem artystycznym i kreatywnością. 

Jeśli chcemy spróbować uszyć coś metodą patchworkową, musimy zapoznać się z technikami zszywania materiałów, których jest kilka. Ważny jest dobór materiałów - powinny być one podobnej grubości, aby można je było swobodnie zszyć. Dla początkujących zalecamy wybór tkanin bawełnianych, której gładkość i ścisły splot ułatwią szycie. Przed rozpoczęciem tworzenia wypierz tkaniny, aby sprawdzić ich trwałość kolorów. 

Metodą tą można zrobić m.in. narzuty na kanapę, pledy, kołderki dla dzieci, maty na stół, obrusy, torebki. 

Wiele znanych firm wprowadziła do swojej kolekcji wzory tkanin, idealnych do patchworku. Dzięki współpracy z projektantami powstają nowe, niesamowite wzory. Każda z kolekcji jest inspirowana czymś innym.

W naszej ofercie od firmy Clothwork z kolekcji Rose królują nadruki wzorów, kwiatów, róż i motyli. Kolekcja jest niezwykle kobieca i romantyczna.

Natomiast kolekcja Rosewood dla Moda Fabrics jest inspirowana vintage, kwiatami oraz subtelną elegancją. 

Mamy nadzieję, że znajdą Państwo coś dla siebie z naszych dwóch przepięknych kolekcji.