OK
Używamy cookies, aby zapewnić ci najlepszą wygodę zakupów.

Sukienka na specjalne okazje

Do uszycia sukienki na okres świąteczny polecamy nasze tkaniny wyjściowe, które idealnie nadadzą się na wykwintne sukienki lub spódnice. Ale generalnie od nas zależy czy wolimy eleganckie, proste tkaniny czy te z błyszczącymi zdobieniami.

W niniejszym blogu przedstawimy sukienkę kopertową, uszytą przez znaną blogerkę Emilię z naszego muślinu ze złotymi zdobieniami

Odkąd zaczęłam szyć, co roku szyję nowe ubrania na Nowy Rok i Sylwestra. 

Nie inaczej jest w tym roku - wybrałam muślin żółty ze złotymi dmuchawcami, który pięknie błyszczy i  zasługuje na to, aby znaleźć się w okresie świątecznym.

Czego użyłam do uszycia sukienki kopertowej:

- 3 metry muślinu z błyszczącym nadrukiem (dla rozmiaru 36-38)

- złota nić

- wzór na sukienkę kopertową od Fiber Mood - do znaleznienia w internecie

- klasyczne rzeczy jak nić, nożyczki, maszyna do szycia

Sukienka Charlotte 

Isnpirację znalazłam w marszczonej sukience J.Crew. Kiedy zobaczyłam czerwoną sukienkę z muślinu nie mogłam się oprzeć i musiałam uszyć to samo!

Kilka rzeczy się zmieniło i chciałabym Wam je przedstawić, abyście mogli sami uszyć taką sukienkę w domu. Wszystkie instrukcje dotyczące szycia tej sukienki są jasne i łatwe, ale jest kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę. Połączmy je razem.

Wybór sukienki Charlotte był oczywisty, ale wystarczyło kilka zmian, aby sukienka wyglądała dokładnie tak jak chciałam: większa falbana, dłuższy pasek w talii, wydłużony dół i krótsze rękawy.

Wydrukuj wzór

Na początek drukujemy wykrój. Na wycięciu zaznaczyłam na czerwono wszystkie zmiany wprowadzone w stosunku do pierwotnego wyglądu. Instrukcje dotyczące zmiany połączeń zostaną wyjaśnione później. 

Długość sukienki

Wybrana sukienka jest dla mnie za krótka, szczególnie w zimowe dni, więc nieznacznie poprawiłam długość. Dodałam 20 cm z każdej strony i utworzyłam krzywą zgodnie z jej kształtem.

Wykończenie dekoltu

Dekolt wykończony lamówką ma oryginalny wzór, ale ja zdecydowałam się na dodanie podszewki. 

Wykonanie podszewki

Na podszewkę należy odciąć 2 tyle częsci, 4 przednie części stanika. Postępuj tak jak zwykle w przypadku podszewki odzieży, nie ma potrzeby overlockingu, zszyj zaszewki, szwy na ramionach, dodaj marszczenia, załóż podszewkę na dekolcie i dopiero na końcu załóż boki.

Dłuższy pasek i większa kokarda

Uwielbiam duże kokardy -  im większa tym lepsza. Co więcej chciałam wydłużyć pasek, aby móc więcej razy owijać i wiązać sukienkę w różnych miejscach  - z tyłu lub przodu sukienki. Oba uszyte paski mają 1.3m długości. 

Falbany

W tej wersji sukienki kopertowej dodałam więcej marszczeń - do dekoltu, rękawów, a także poszerzono falbany u dołu. Aby zrobić falbankę należy zmierzyć długość kawałka, do którego chcemy dokładać więcej materiały i pomnożyć tą liczbę przez 1.5. Na przykład rękaw miał 28 cm dookoła falbany, tak w wersji z większymi miał 42 (28x1.5=42). Aby wszystko zmieściło się w 2 metrach materiału, trzeba skrócić kilka marszczeń w zależności od pozostałego materiału.

Rękawy

W tej wersji nie wprowadziłam żadnych zmian, ale skróciłam je o ok. 10 cm, aby dodać falbany.

Dzięki miękkiemu bawełnianemu muślinowi, sukienka jest niezwykle wygodna i zaskakująco ciepła dzięki podszewce. Z materiału, który mi pozostał uszyłam owijkę do włosów, dzięki czemu wykorzystamy materiał do końca i będziemy mieć gumkę pasującą do naszej stylizacji. 

Jeśli podoba Ci się inspiracja na świąteczną sukienkę, zajrzyj na stronę Fibre Mood, gdzie znajdziesz wiele wykrojów online oraz instrukcje dotyczące ciekawych modeli.

Emilia

BLOG